Tusentals barn föll offer för övergrepp

SVT Nyheter fördjupning
Publicerad 20 juli 2007 - 19:35
Uppdaterad 20 juli 2007 - 22:41

Under senare år har katolska kyrkan dragits med stora imagesvårigheter sedan en stor pedofiliskandal i USA där otaliga sexuella övergrepp begångna under de senaste 70 åren avslöjades.

Efter att sexövergreppen avslöjades hamnade den amerikanska delen av den katolska kyrkan i en djup kris.

För att få en översikt av problemen görs sedan dess varje år en genomgång av läget. Bland annat för att se hur skyddsåtgärderna som kyrkan infört fungerar.

Fortfarande görs varje år hundratals anmälningar mot katolska präster, anmälningar som främst rör händelser långt tillbaka i tiden - något som kan tolkas som att kyrkan fått en bättre kontroll över krisen.

- Biskoparna har gjort mycket och satsat mycket pengar på en rad områden. Men allt har inte gjorts, vilket framgår av antalet offer som fortfarande träder fram, sade Teresa Kettelkamp, chef för USA:s biskopskollegiets byrå för skydd av barn och ungdomar till nyhetsbyrån AFP tidigare i år.

714 fall under 2006
År 2006 anmäldes 714 fall av övergrepp. Majoriteten rör fall mellan 1960 och 1984. I 43 procent av anmälningarna riktas anklagelser mot präster som inte har anklagats tidigare.

De flesta av de anklagade är antingen döda eller försvunna.

Två år efter att sexskandalerna inom USA:s katolska kyrka rullades upp offentliggjordes så kyrkans egna kartläggning. Nästan 11.000 barn hade utsatts för övergrepp, de allra flesta pojkar mellan 11 och 14 år.

Lät övergreppen fortsätta
Enligt den här utredningen ska inte mindre än 4.000 präster ha medverkat i de sexuella övergreppen - ungefär 4 procent av alla katolska präster under den aktuella perioden.

I den del av utredningen som försöker hitta orsakerna sägs det bland annat att högre kyrkloledare och inte minst biskoparna får ta på sig ett stort ansvar, eftersom de låtit övergreppen fortsätta trots att de känt till dem.

Problem runtom i världen
Men problemen för den katolska kyrkan stannar inte inom USA:s gränser. I brasilien dömdes 2005 en präst till 14 års fängelse för pedofili.

På Irland anklagades förra året 91 präster i huvudstaden Dublins stift för sexuella övergrepp, och i Österrike påträffades bland annat barnpornografi i datasystemet hos ett katolskt stift.

Fler exempel finns - och nu alltså även ett från Sverige.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.