Nya jobb i nästan alla yrken

14.000 fler behövs i sjukvården

SVT Nyheter fördjupning
Publicerad 27 februari 2007 - 17:23
Uppdaterad 27 februari 2007 - 22:07

Allt fler får jobb i Sverige. Antalet sysselsatta beräknas öka med drygt 90 000 personer under 2007. De flesta yrkesområden kan räkna med flera anställda. Det skriver Ams i en rapport som publiceras i dag.

Här kommer jobben

Här ökar jobben:

* Datayrken + 9.000
* Teknikyrken + 8.000
* Transport + 6.000
* Byggnadsarbete + 8.000

* Restaurang & service + 9.000
* Tillverkningsarbete + 11.000
* Försäljning + 9.500
* Sjukvård & omsorg + 14.000

* Administrativa yrken + 10.500
* Ledningsarbete + 9.000

Här minskar jobben:

* Lärare - 2.000
* Jord- & skogsbruk, fiske -1.000

Källa: Ams

Inom byggsektorn tror Ams att cirka 8.000 personer kommer att anställas under året. Bristen på arbetskraft är stor och vartannat företag rapporterar brist. Vart fjärde företag säger att de inte kan växa som planerat.

Störst brist är det på VVS-montörer men det saknas även folk i andra byggyrken som plåtslagare, murare och träarbetare.

Inom industrin räknar Ams med en ökning på 11.000 anställda. Särskilt efterfrågas kvalificerade yrkesarbetare som svetsare, verktygsmakare och lastbilsmekaniker.

Chaufförer sökes
Högkonjunkturen märks även inom transportsektorn. Antalet chaufförer kommer, enligt rapporten, att öka med 6.000. I en fjärdedel av länen räknar man med problem att rekrytera chaufförer.

Inom datayrken kommer antalet anställda att öka med 9.000 personer. Problemen att rekrytera har ökat genom att få valde att gå datautbildningar under krisen i branschen i början av årtiondet.

Andra branscher där Ams räknar med brist är hälso- och sjukvård och omsorg. Där väntas en ökning med 14.000 personer.

Ingen brist för ekonomer och jurister
Tillgången på ekonomer minskar men det väntas ingen brist. Undantaget är redovisningsekonomer och revisorer där det blir fortsatt brist.

För jurister förstärks arbetsmarknaden men det väntas ingen brist under 2007.

Inom vissa grupper av humanister och samhällsvetare råder fortfarande stort överskott av arbetskraft, liksom inom de flesta kontorsyrken.

Brist väntas på förskollärare, fritidspedagoger och yrkeslärare medan behovet av grundskolelärare minskar.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.