Brittsommaren är här
|
|
Publicerad 5 oktober 2005 - 15:23
Uppdaterad 13 maj 2008 - 15:06
|
Nu är det sommar. Vad almanackan än säger. Ute är det varmt och skönt på de flesta håll i Sverige. Det är brittsommar.
brittsommar, varm och solig period som infaller under hösten. Namnet kommer av den heliga Birgittas dag, brittmässan, den 7 oktober. Det finns dock inga meteorologiska skäl eller statistiska bevis för att en period av vackert väder ofta skulle infalla kring just detta datum.
Nationalencyklopedin När meteorologerna talar om sommar brukar de mena att dygnsmedeltemperaturen är över 10 plusgrader. Vilket den har varit i stora delar av Sverige den senaste tiden (undantaget fjällkedjan och Lappland). Och det milda vädret kommer att fortsätta med ännu en tid, i alla fall över fredag, Birgitta-dagen. Vi har alltså en riktig brittsommar. Men en brittsommar handlar inte enbart om strikta mätvärden. -Det ska gärna vara lite sommarkänsla också, säger SVT-meteorologen Per Stenborg. -Man får inte stirra sig blind på dygnsmedeltemperaturen. Vinden är ju också avgörande, med 13 grader och vindstilla känns det oftast betydligt mer som sommar vid den här tiden än om det är 17 grader och rejäl blåst. Kommer efter kyla Per Stenborg påpekar också att brittsommaren måste föregås av kyla för att räknas. Och det är inget problem, för i stort sett hela landet har hunnit med att uppleva frostnätter redan. Ofta används brittsommar mer allmänt för varmt och fint höstväder, men ska man vara noggrann måste den förstås inträffa runt Birgitta-dagen, den 7 oktober. Ett besläktat uttryck är indiansommar, som vi likt mycket annat lånat in från USA, där "Indian summer" använts framför allt på östkusten för lugna varma höstdagar. Om det ordets ursprung finns det många teorier men ingen enighet. Brittsommaren är enklare. Den 7 oktober har varit den Heliga Birgittas dag sedan hon helgonförklarades just den dagen 1391 och den blev naturligtvis en märkesdag i det svenska medvetandet. 
Sommaren varierar Rent statistiskt infaller sommarperioden för Stockholm annars enligt SMHI 13 maj-29 september, för Kiruna 18 juni till 16 augusti, och för Malmö 8 maj till 12 oktober. Vad som faktiskt upplevs som sommar är sedan en annan sak. Minnet är ofta kort i vädersammanhang. Vi har haft rejält varma dagar på hösten förr, och man behöver inte gå så väldigt långt bakåt i tiden. En riktig brittsommardag inträffade t.ex. den 9 oktober 1995, då södra Skandinavien hade nästan 25 grader varmt. Orkaner kan spela in Så kommer den oundvikliga frågan vad årets höstvärme beror på. Som ofta i vädersammanhang är det inte så lätt att entydigt knyta ihop orsak och verkan, men det kan finnas ett samband med den aktiva orkansäsongen i USA, säger Per Stenborg. När det som en gång var tropiska stormar efter en lång färd tagit sig över Atlanden och upp till våra trakter som betydligt försvagade lågtryck, kan de välja en nordlig bana, och därmed dra upp mildare luft över våra trakter. 
Fler definitioner Om man tycker att meteorologernas definition av sommar är för inriktad på rena mätvärden, har uppslagsboken har en annan i beredskap: "Alternativt brukar med sommaren avses månaderna juni, juli och augusti". Men det vet ju alla som haft semester i juli, hur det står till med sommaren då... Hunddagar infaller under rötmånaden (juli-augusti), vid vars början solen står i närheten av "Hundstjärnan" Sirius. Källorna är lite oense om hunddagarna är hela rötmånadsperioden eller en del av den. Järnnätter Nätter i början av sommaren som enligt folktraditionen anses vara särskilt utsatta för frost. Datum skiftar mellan olika delar av landet. Fruntimmersveckan i juli är egentligen inte ett väderbegrepp, men har ett stadigt rykte om att bjuda på regn. Namnet kommer av att sex namnsdagar i rad är kvinnonamn. 
Torbjörn Jacobsson Text & Webb |