Ännu en Ica-butik misstänkt för fusk

Publicerad 19 december 2007 - 09:47
Uppdaterad 19 december 2007 - 09:49

Livsmedelsjätten Ica har drabbats av en ny misstänkt köttskandal. Trots senaste tidens avslöjanden har en Ica-butik i Uppsala med omedelbar verkan förbjudits att märka och förpacka kött.

- Jag blir heligt förbannad om det här är sant, säger Mats Ovegård, chef för kvalitet i butik vid Ica-koncernen, till TT.

Uppsala kommuns miljökontor utfärdade ett omedelbart förbud på tisdagen, efter att ett tips kommit in och kontoret gjort en oanmäld inspektion i butiken. Ärendet är nu polisanmält.

Kontoret har nämligen "starka misstankar" om att butiken packat om gammalt kött och fuskat med datummärkningen.

Vid inspektionen hittades tomma, öppnade köttförpackningar. Handlaren har inte kunnat förklara vart köttet tagit vägen.

Uppmärksamheten kring datumfusket tog rasande fart efter att Uppdrag granskning avslöjat oriktigheter i fyra stora Ica-butiker, varefter liknande avslöjanden följt om fler butiker.

TT

Våra reportage kommenteras på nyhetssidor, ledarplats och debattsidor varje vecka. Läs vad tidningarna skriver om Uppdrag granskning.

Här publicerar redaktionen rättelser, förtydliganden och samtliga beslut från Granskningsnämnden som rör programmet.

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.