Ekerö - Blir det någon pendelbåt?
Publicerad 11 augusti 2006 - 09:26
Uppdaterad 22 augusti 2006 - 12:12
|
Finns det planer på att införa pendelbåtar från Tappström till Stockholm? Har hört att det funnits tidigare. Det är ju stora problem med bil och bussköer till och från Ekerö. Janette Skille, 39 år, Ekerö Svar från vänsterpartiet Vänsterpartiet på Mälaröarna/Ekerö tycker det var synd att lägga ner den pendelbåtstrafik som fanns tidigare från Tappström till Gamla stan. Vi tycker att vi bör använda vattenvägar mer. Kenneth Lindmark, gruppledare (v)
Svar från socialdemokraterna Vi vill att båtförbindelsen Tappström i Ekerö - Stadshuskajen i Stockholm som förut fanns snarast ska återupptas. Man ska kunna åka till och från stan med båt på sitt SL-kort. Hur det blir med det är upp till SL men vi socialdemokrater lovar att arbeta för detta ska bli möjligt. Ulric Andersen (s)
Svar från miljöpartiet Har inte svarat ännu.
Svar från centerpartiet 1989-1995 gick det en pendelbåt på sträckan Tappström-Stockholm måndag-fredag med en tur i vardera riktningen. SL-kortet gällde. Mälaröcentern vill att pendelbåtstrafiken återinförs med flera avgångar per dag och att SL-kortet gäller. Med centerpartiet i landstinget ökar möjligheten till pendelbåtstrafik. Kjell-Erik Börjesson, ordförande (c)
Svar från folkpartiet Pendelbåt är ett utmärkt komplement i kollektivtrafiken. Frågan diskuteras i landstinget (som ansvarar för dessa frågor). Drivande för en utökad pendelbåtstrafik är bland andra folkparitets nuvarande oppositionslandstingsråd Maria Wallhager Jan-Eric Billter, gruppledare (fp)
Svar från kristdemokraterna Vi jobbar med Vägverket för att få dem att bygga en fjärde fil på Ekerövägen. Pendelbåtar är ju ett lysande alternativ och vi har diskuterat detta med landstinget (SL), de tycker att det är dyrt. Vi som kommun har då erbjudit dem att vara med och betala, trots detta verkar det svårt, men frågan lever i allra högsta grad och vi, om vi får förtroendet att sitta kvar i kommunledningen, kommer inte att släppa frågan. Christina Blom Andersson (kd)
Svar från moderaterna Ekerömoderaterna vill också införa en snabbgående pendelbåt från Tappström in till Stockholms city. Vi tycker att vi generellt i Stockholmsregionen är alldeles för dåliga på att utnyttja vattenvägarna. Det vill vi nu ändra på. Dessutom vill vi starta ytterligare en färjeförbindelse i kommunen och den ska gå från Ekerö över till Hässelbysidan. Peter Carpelan, kommunstyrelsens ordförande (m)
|