Håbo - Tillgängliga stränder
Publicerad 11 augusti 2006 - 09:26
Uppdaterad 4 september 2006 - 10:38
|
Skulle vilja veta om någon av er jobbar för att vi ska få tillgängliga stränder via strandpromenader? Ingela Eklöw, 41 år, Bålsta Svar från vänsterpartiet Har inte svarat ännu.
Svar från socialdemokraterna Har inte svarat ännu.
Svar från miljöpartiet Ja, vi vill slå vakt om strandskyddet och samtidigt verka för att strandnära promenad- och cykelstråk skapas för alla i kommunen. Christian Ghaemi, ordförande (mp)
Svar från centerpartiet Centerpartiet i Håbo vill göra de stränder som lämpar sig för friluftsliv mer tillgängliga. Ett praktiskt exempel på detta är vårt arbete för att öppna upp vid Aronsborgsviken och planerna för området Frösundavik. Göran Eriksson , ordförande (c)
Svar från folkpartiet Har inte svarat ännu.
Svar från kristdemokraterna Ja Kristdemokraterna jobbar för att detta ska ske ! Jonas Rosendahl, ordförande (kd)
Svar från moderaterna Vi moderater vill göra strandpromenaderna tillgängliga för betydligt fler personer än nu. Det är bland annat därför vi säger ja till byggnation i Frösundavik. Denna ger möjlighet för Bålstabor men även andra att nyttja området ända ner till vattnet. Nina Lagh, oppositionsråd (m)
Svar från Bålstapartiet Bålsta Partiet har föreslaget att de strandnära markområdena skall användas till rörligt friluftsliv, det innefattar även strandpromenader. Vi har även föreslaget att bygga en gästhamn och campingplats. Tyvärr så har majoriteten av de andra politiska partierna inte tyckt som vi! En röst på Bålsta Partiet den 17 september kan kanske förändra detta. Owe Fröjd, partiledare, Bålsta Partiet
|