Upplands Väsby - Satsning på förskoleklasser
Publicerad 11 augusti 2006 - 09:26
Uppdaterad 4 september 2006 - 18:02
|
Vilka satsningar tänker ni göra på förskoleklasserna i kommunen? Dessa kommer oftast i kläm eller glöms bort vid satsningar inom skola och förskola. Lena Wahlberg, Upplands Väsby Svar från vänsterpartiet Vänstern i Upplands Väsby har som ett av sin viktigaste krav att minska barngruppernas storlek i förskolan och i skolan. Det kommer alltså högt upp när det gäller satsningar som kostar pengar. Med kommunal finansiering handlar det om att steg för steg minska grupperna. Får vi hjälp av statsbidrag kommer det att gå fortare. Hur det går i valet kommer att bli avgörande Anders Anagrius, ordförande i barn och ungdomsnämnden (v)
Svar från socialdemokraterna Förskoleklassen är en del av skolan och ska ha del av de satsningar som görs på samma sätt som övrig skolverksamhet tex. ökad lärartäthet. Alla barn har rätt till en god utbildning och kunskapsnivå, även 6-åringarna. Personalen ska vara kompetent och behörig. Den verksamhet som bedrivs ska betraktas som undervisning och det finns även en läroplan för förskoleklassen. Vanja Edwinson, kommunalråd (s)
Svar från miljöpartiet Vi har under denna mandatperiod satsat på förskolan och skolan. Denna satsning ska även innefatta förskoleklasserna. Det kan finnas anledning att följa upp detta bättre och se till att satsningar också verkligen kommer förskoleklasserna till del. Lars Valtersson, kommunalråd (mp)
Svar från centerpartiet Har inte svarat ännu.
Svar från folkpartiet Skolan är den viktigaste prioriteringen för oss under nästa mandatperiod och vi anser att mer resurser ska satsas i de tidiga skolåren dvs förskoleklass och skolåren 1-3. Eila Bromme, gruppledare (fp)
Svar från kristdemokraterna Förskoleklasserna är för mycket skola. Vi vill använda begreppen pedagogisk verksamhet istället för utbildning, och ordet barn istället för elever. Vi vill ge barnen omsorg, lek och kultur, med en kombination av inlärning, nyfiket sökande och social samvaro. Alla beslut som gäller barn ska utgå från barnets bästa, vilket i normalfallet föräldrarna har stor kunskap om. Maria Fälth, gruppledare (kd)
Svar från moderaterna Har inte svarat ännu.
|