Sigtuna - Varför så hög skatt i Sigtuna?
Publicerad 11 augusti 2006 - 09:26
Uppdaterad 13 september 2006 - 15:43
|
Varför ska man betala så mycket högre skatt i Sigtuna än i kommuner närmare min arbetsplats i Nacka? Vad får vi extra för skattepengarna här, trots sämre skolresultat och en massa klotter och stök? Andrea, 42, Steninge Svar från vänsterpartiet Har inte svarat ännu.
Svar från socialdemokraterna Med s-styre har vi fler lärare i skolan och mycket bättre skolresultat. Det finns plats i förskolan, ungdomsidrotten har nolltaxa i sporthallarna, en helt ny huvudidrottsplats har byggts och den största upprustningen av skolor och förskolor någonsin har satts igång. En klottersaneringsgaranti har satts i sjön. Det kritiserade privata Märsta sjukhem har blivit det prisade kommunala Ärlinghem. Anna-Karin Lundström, kommunalråd (s)
Svar från miljöpartiet Vi var ärvde drygt 30 miljoner underskott av borgarna 2002. Nu är vi ifatt och står på plus Vi har valt att göra enorma satsningar på nerslitna skolor, idrottsplatser, gång och cykelvägar, skolor har fått nya läroböcker istället för gamla m m. Skolresultaten har inte blivit sämre tvärtom. Vi vill satsa på Lugna gatan. Britt Lundin (mp)
Svar från centerpartiet Har inte svarat ännu.
Svar från folkpartiet Ja, det undrar vi också! Sossarna har höjt två gånger sedan 2002. Ändå har dom problem du beskriver. Det är oacceptabelt. Vi vill komma ner till länets medelnivå (borträknat Stockholms kommun), ca 75 öre lägre skatt. Men för att kunna göra det, måste vi noga se hur vi får effektivare användning av skattepengarna för våra prioriterade områden: skolan, äldreomsorgen och barnomsorgen. Dit ska skattepengarna ska gå i första hand. Britt-Marie Norelius, gruppledare (fp)
Svar från kristdemokraterna Tillsammans med moderaterna la vi ett förslag om sänkt skatt på sikt i Sigtuna kommun. Målet är att skatten kan sänkas till genomsnittet för Stockholms län (exkl Stockholm stad) under nästa mandatperiod. Men det går inte att sänka skatten till Nackas nivå över en natt. Vi tror på en mer effektivare resursanvändning. Det är ju knappast så att vi låter köerna växa inom äldreomsorgen för att sänka skatten. Nanda Holm, ordförande (kd)
Svar från moderaterna Det är en bra fråga. Vi menar att Sigtuna kommun måste driva sin verksamhet mer effektivt för att kunna ha en högre kvalitet och inte behöva höja skatterna som (S) gjort. Vi ska satsa på att ha bättre kärnverksamheter; skola, omsorg och trygghet. Det handlar om att göra rätt saker och att prioritera. Peter Kockum, oppositionsråd (m)
Svar från Aktion för Sigtuna kommun Har inte svarat ännu.
Svar från Sigtunapartiet Samling för Sigtuna Har inte svarat ännu. |