Solna - Sänk skatten
Publicerad 11 augusti 2006 - 09:26
Uppdaterad 13 september 2006 - 16:00
|
Jag tycker skatten i Solna ska sänkas ytterligare. Vad vill de olika partierna i denna fråga? S. Olna Svar från vänsterpartiet Solna har Sveriges lägsta kommunalskatt. Samtidigt ser vi stora behov inom förskolan, skolan, fritidsverksamhet och äldreomsorg. Som solnabo får man då göra ett val. Vill man ha lägre skatt så får man acceptera försämringar inom kommunala verksamheter som de uppräknade ovan. Vill man höja kvalitén måste det till mer pengar. Vi vill skjuta till mer pengar och därför vill vi höja kommunalskatten med 1 kr. Thomas Magnusson, gruppledare (v)
Svar från socialdemokraterna Vi socialdemokrater tycker inte att det är ett självändamål att sänka skatten. Vi prioriterar omsorg om barn och äldre före sänkt skatt. I Solna innebär det att vi behöver höja Sveriges lägsta skatt med 50 öre för att klara detta. Johanna Graf, oppositionsråd (s)
Svar från miljöpartiet Vi anser att en skattehöjning på 25 öre är befogad för att kunna göra satsningar på områden som den borgerliga majoriteten försakat. Det gäller bland annat socialtjänst, förskola och skola, ungdomsgårdar och miljö. Nedprioriteras dessa områden kommer vi tyvärr få skenande kostnader på sikt och vi försöker driva en långsiktig politik istället för att lova skattesänkningar. Olov Åslund, politisk sekreterare (mp)
Svar från centerpartiet Har inte svarat ännu.
Svar från folkpartiet Nästa år(2007) kommer vi att sänka skatten med 10 öre och 2008 med ytterligare 10 öre, dvs 20 öre på två år. Vi har ser gärna att skatten sänks ytterligare 2009 om det finns ekonomiska förutsättningar för detta. Anders Ekegren, kommunalråd (fp)
Svar från kristdemokraterna Skatteuttaget måste vara tillräckligt för att garantera kommuninnevånarna en grundtrygghet. Att utdebitera högre skatt än nödvändigt är att begränsa livet för den som har små marginaler. I en kommun med god ekonomi, äldreomsorg som fungerar väl och länets högsta ersättningar till skola och fritidsverksamhet kan vi 2007 både göra en storsatsning på barnomsorgen och sänka skatten med 10 öre. Lena Appelgren, kommunalråd (kd)
Svar från moderaterna Har inte svarat ännu.
|