Sigtuna - Övergödningen i Garnsviken
Publicerad 11 augusti 2006 - 09:26
Uppdaterad 13 september 2006 - 11:30
|
Vad vill ni göra för att hindra övergödningen i Garnsviken? Anna Andersson Svar från vänsterpartiet Har inte svarat ännu.
Svar från socialdemokraterna De viktigaste insatserna handlar om att genom bl a att enskilda avlopp åtgärdas, samverkan med jordbruket och samarbete med Knivsta minska näringstillförseln till Garnsviken. Utöver det krävs åtgärder för att restaurera Garnsviken och omkringliggande våtmarker. Ett sådant projekt har påbörjats av oss tillsammans med Länsstyrelserna i Uppsala och Stockholms län. Askars Hagar bör bli naturreservat. Anna-Karin Lundström, kommunalråd (s)
Svar från miljöpartiet Får en plats i miljö-och hälsoskyddsnämnden kommer vi att driva fram en utredning om åtgärder i Garnsviken. Vi kommer att fortsätta säga nej till strandskyddsdispens runt Garnsviken Britt Lundin (mp)
Svar från centerpartiet Det här är något som har kommit fram väldigt lite i debatten om miljön. Vi vill att följande punkter måste åtgärdas. Öppna upp färjestadsbron så att genomströmningen ökar. Muddra upp "Kungsådran" till Wenngarn. Se till att utsläppen från all bebyggelse kontrolleras. Begränsa golfbanornas vattenförbrukning och kontrollera utsläppen från dessa och jordbruket. Se till att Knivsta o Lövstaholmsåarnas utsläpp kontrolleras. Bosse Andersson (c)
Svar från folkpartiet Vi vill dra igång ett vattenvårdsprojekt för att återställa Garnsviken till en fin mälarvik. Garnsviken måste absolut vara en väl fungerande, naturlig vattenmiljö, med betoning på öppet vatten, inget smutsigt vassbevuxet kärr. Vattenvårdsprojekt bör vara rätt väg att gå. Där andra kommuner är inblandade ska vi dela ansvaret och skapa ett bra samarbete för ett sådant vattenvårdsprojekt. Britt-Marie Norelius, gruppledare (fp)
Svar från kristdemokraterna Att försöka stoppa näringstillförseln som är orsaken till övergödningen. Det handlar om enskilda avloppslösningar som inte håller måttet och utsläpp från näringsrika jordbruksområden. Vi hoppas även att kommunens nya reningsdamm ger resultat. Nanda Holm, ordförande (kd)
Svar från moderaterna De utsläpp som sker via vår grannkommun Knivsta måste minska och åtgärdas. Vi stöder ett åtgärdsprogram och vattenvårdsprojekt för Garnsviken. Peter Kockum, oppositionsråd (m)
Svar från Aktion för Sigtuna kommun Har inte svarat ännu.
Svar från Sigtunapartiet Samling för Sigtuna Har inte svarat ännu. |