Ekerö - Gymnasium och satsning på skolan
Publicerad 11 augusti 2006 - 09:26
Uppdaterad 15 september 2006 - 10:26
|
Hur kommer ni att satsa på skolan och på Ekerös ungdomar? Och finns det planer på ett gymnasium? Med närmare 25 000 inv. borde det kanske finnas. Nu ska ungdomarna förlita sig på utbudet i Stockholm, och hamna sist i ansökningsköerna... Ulrika, Ekerö Svar från vänsterpartiet I Ekerö har det länge funnits olika planer på ett eget gymnasium, men de borgliga med m i spetsen har hela tiden snålat och vilja dröja. Kommunen har arrenderat mark för framtida byggandet av badhus och gymnasium.. V i Ekerö vill att ett gymnasium snarast upprättas i samarbete med de företag som finns i Ekerö, och andra intresserade men ska drivas av kommunen och vara i gång inom kommande mandatperiod. Kenneth Lindmark gruppledare (v)
Svar från socialdemokraterna Om vi får bestämma är det fler vuxna i förskola och skola och förskolegrupperna och skolklasserna är mindre och det kommer inte att finnas några köer till barnomsorgen. I skolan kommer alla lärare att vara behöriga och alla grundskoleelever ska få det stöd och den hjälp de behöver för att nå kunskapsmålen. Vi vill bygga ett gymnasium i Ekerö snarast och göra stora satsningar på barns och ungas fritid. Ulric Andersen, oppositionsråd (s)
Svar från miljöpartiet Har inte svarat ännu.
Svar från centerpartiet Mälaröcentern vill ha ett gymnasium i kommunen gärna med en profil som är kopplad till ekokommunen. Vi ser gärna att ett nytt gymnasium förläggs i anslutning till ett nytt badhus som den borgerliga alliansen har kommit överens om att bygga under den kommande mandatperioden. Kjell-Erik Börjesson (c)
Svar från folkpartiet Lokalt direkt efter valet vill vi bland annat: Ge mer resurser till grundskolan, genom en höjning av skolpengen. Ta ytterligare steg mot målet att minska barngrupperna i förskolan. Införa en läsa-skriva-räkna-garanti som innebär att inget barn skall lämna grundskolan utan elementära baskunskaper i kärnämnena. Vi är positiva till ett gymnasium på Västeräng, som med fördel kan sambyggas med en ny idrotts-simhall. Jan-Eric Billter, gruppledare (fp)
Svar från kristdemokraterna Vi kristdemokrater tycker att man skall satsa på ett gymnasium i Ekerö med någon speciell inriktning som idrottsinriktning eller IT-inriktning, gärna i form av fristående gymnasium. Detta skulle kunna locka elever från Västerort och övriga Stockholm till Mälaröarna. Arbetsron i skolan behöver bli bättre. Vi vill införa ett "ansvarskontrakt" på skolorna som reglerar roll och ansvarsfördelning mellan lärare, elev och föräldrar. Sivert Åkerljung (kd)
Svar från moderaterna Vi vill att Ekerös skolor ska vara 10-i-topp i landet. Det vill vi åstadkomma genom en fortsatt stor satsning på grundskolan och förskolan. Vi vill satsa på lärarna och deras vidareutbildningar. Ungdomssatsningen som påbörjades förra året ska fortsätta. Ekerös ungdomar hamnar inte sist utan står i samma kö som alla andra. Betygen avgör om man kommer in. Vi har inte bestämt något om att bygga ett eget gymnasium. Peter Carpelan, kommunalråd (m)
|