Östhammar - Motorsporten på Lunda flygfält
Publicerad 11 augusti 2006 - 09:26
Uppdaterad 15 september 2006 - 15:24
|
Vad tänker ni politiker gör för att hjälpa motorsporten som vill köra på Lunda flygfält? Har kommunen råd att tacka nej till till exempel dragracingen som drar stor publik. Och därmed stora inkomster för övernattningar, affärer med mera. Stefan 40år Svar från vänsterpartiet Har inte svarat ännu.
Svar från socialdemokraterna Vi är absolut inte emot dragracing på Lunda tvärtom, jag håller med dig om alla fördelar som du beskriver. Vi måste däremot följa lagen när det gäller bullernivåer och annat, vilket också är avgörande för framtida verksamhet. Margareta Widén Berggren (s)
Svar från miljöpartiet Föreningsalliansen avgör vilka verksamheter man söker tillstånd för att driva. Om föreningen visar att lagens krav för att undvika störningar på omgivningen i form av buller, trafik med mera uppfylls så kan veksamheten genomföras. Ylva Lundh (mp)
Svar från centerpartiet Har inte svarat ännu.
Svar från folkpartiet Verksamheten vid Lunda flygfält sköts av en föreningsallians, inte av kommunen. Den avvägning som du frågar om ska därför kommunen inte ta ställning till. Mats Sjöborg (fp)
Svar från kristdemokraterna Man borde väl kunna komma överens att ha dragracing någon gång per sommar. Men varje vecka kan man kanske inte ha det. Det gäller att de som deltar också sköter sig och inte retar upp folk i onödan. Christina Carlsson, gruppledare (kd)
Svar från moderaterna Aktiviteterna på Lundafältet sköter Föreningsalliansen. Om de anser att det ger ett bra ekonomiskt tillskott och passar in i den övriga verksamheten är det inget som hindrar att det anordnas dragracing. Banan kan hyras för de aktiviteter som är lämpliga. Anna-Lena Söderblom (m)
Svar från Solidaritet och samverkan Har inte svarat ännu. |