rapport | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Aktiebolag ger vinst från vind

- riskvilligt kapital saknas

Publicerad 23 september 2008 - 07:59
Uppdaterad 23 september 2008 - 09:54

HÄRJEDALEN - Det planeras många stora vindkraftsparker runt om i Jämtland och Västernorrland just nu. En knäckfråga för lokalbefolkningen är vad man kan få tillbaka från exploateringen. Starta aktiebolag är rådet från Härjedalen.

Vindkraft

Snurrorna på Rodovålen har stått i tio år nu. För några år sen startade det lokala aktiebolaget Fjällvind som idag äger en del av snurrorna. Insatsen för de 80 aktieägarna har lönat sig.
- Avkastningen har varit mellan åtta och nio procent per år, och det tycker vi är rätt bra avkastning på kapital säger Rune Berglund styrelseordförande Fjällvind AB.

Nu står mellannorrland för en stor vindkraftsexpansion. Om de planer som finns går i lås kan omkring 800 vindsnurror finnas inom tre år. Men om bygden ska tjäna pengar på anläggningarna så krävs kapital.
- Desto större vindkraftsparker man bygger ju mer kapital behöver man. Och om det är något vi saknar här i Norrlands inland så är det riskvilligt kapital menar Rune Berglund.

I både Sollefteå och Ragunda kommuner planerar SCA och Statkraft stora vindkraftsparker. För att få något tillbaka lokalt måste kommunerna köpa in sig menar Rune Berglund.
- Jämtkraft och Skelleftekraft är fantastiskt fina exempel på hur kommunerna skulle kunna göra för att själva få ut mer från kraftproduktionen säger han.

Nästa sommar ska ytterligare tre vindkraftverk upp på Rodovålen. Fjällvind AB , som är delägare i dagens snurror vill köpa ett av dom.

 

Ansvarig utgivare Mittnytt/Jämtlandsnytt: Anna Olsson Werkström

Nyheter nära dig!

Genom att välja region i rullistan visas senaste nyheterna från din region nästa gång du går in på sidan!

Välj region

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.