För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Ny sporthall utreds
Publicerad 6 februari 2012 - 13:01 Uppdaterad 6 februari 2012 - 13:03
STRÖMSUND - I höstas berättade vi om 15-åriga Emma Borg som hade lämnat in ett medborgarförslag till Strömsunds kommun eftersom hon ville uppmärksamma behovet av en ny sporthall i Strömsund. Nu har kommunen beslutat att titta närmare på hennes förslag.
250 000 kronor har avsatts för att göra en utredning. IFK Strömsunds handbollssektionen i Strömsund välkomnar det och pekar på att deras sport är i stort behov av ny hall, inte minst eftersom handboll är en starkt växande sport i Strömsund.
Till exempel kommer det att vara möjligt att välja handboll som specialisering på Hjalmar Strömer skolan från och med hösten 2012. Av den anledningen bjuder också handbollssektionen in kommunledningen på söndag för att se handbollsmatcher och informera om verksamheten.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.