För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Flytta FRA till Sollefteå

-förslag från (m)

Publicerad 14 juli 2008 - 16:48
Uppdaterad 9 januari 2009 - 09:38

Placera delar av FRA:s verksamhet i Sollefteå! Det förslaget kommer från moderata riksdagsledamoten Lena Asplund, samtidigt som debattens vågor går höga.

Debatten om FRA

När Krisberedskapsmyndigheten nu lägger ner i Sollefteå går ett tiotal anställda över till Försvarets Radioanstalt. De stannar kvar i Sollefteå och det skulle vara skäl att bygga ut verksamheten enligt Asplund.

- I och med att en del av KBM ändå ska överföras till FRA vore det väl en idé att även ersätta de jobb som försvinner, säger Asplund.

Den nya signalspaningslagen har mött hårt motstånd bland annat eftersom lagen kan ses som integritetskränkande när icke brottsmisstänkta personer ändå spanas på. Försvarare menar att spaningen berivs för att kartlägga yttre hot. Men trots att lagen gett upphov till en av de häftigaste debatterna på lång tid tycker inte Asplund att hennes förslag är kontroversiellt.

- Man ska inte blanda ihop FRA med jobbfrågan, det är två skilda saker. Om FRA ändå ska utföra jobbet någonstans kan man lika gärna göra det i Sollefteå som i Stockholm, säger Lena Asplund.

På Försvarets Radioanstalt har man i dagsläget inga planer på att utöka verksamheten över huvud taget, enligt Dan Larsson på FRA till Mittnytt.

 
Tipsa oss!
Känner du till något du tycker även andra borde få veta? Skriv här på sidan direkt till oss. Du får naturligtvis vara anonym om du vill - redaktionen skyddar alltid uppgiftslämnares identitet.
din e-postadress:
  

MITTNYTT I PLAY | Du hittar alla våra sändningar här på webben - nyheter när du själv vill.

 

VÄDRET ÄR ALLTID BÄST på SVT:s vädersidor. Vill du ha en lokal prognos eller en för hela landet eller bara kolla temperaturen i Buenos Aires?
Klicka in på vår väderservice. Som en ren bonus finns här dessutom en massa kunskap om väder och klimatfrågor.

Prenumerera mera!

GRATIS prenumeration på nyheterna från Västernorrland - direkt till din dator hemma eller på jobbet.
Läs mer om hur du gör...

Sök i nyhetsarkivet

Här kan du söka bland Mittnytts alla nyheter.

Sök genom att skriva in hela ord eller delar av ett ord. Genom att använda * kan en sökning på till exempel peppar* ge träffar på pepparkakor och pepparkvarn. Det går också att söka på flera ord samtidigt. Då visas träffar på alla artiklar som innehåller något av orden.
Tipsa oss!
Känner du till något du tycker även andra borde få veta? Skriv här på sidan direkt till oss. Du får naturligtvis vara anonym om du vill.
din e-postadress:
  
Alternativ bild för flash innehåll.