För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Fängelse för miljöaktivist
- förstörde vapen
Publicerad 12 november 2008 - 08:09 Uppdaterad 11 juni 2009 - 11:49
SUNDSVALL - Det blev tre månaders fängelse för miljöaktivisten Pelle Strindlund från Sundsvall. Han döms för grov skadegörelse och olaga intrång.
Det var i mitten av oktober som han tillsammans med ytterligare en miljöaktivist tog sig in på BAE Systems i Karlsskoga och förstörde vapen för över en halv miljon kronor.
Den andra aktivisten dömdes även hon till 3 månadres fängelse. Tillsammans ska de betala 220 042 kronor i skadestånd till företaget.
För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Aktuellt fredag Efter folkmordsomröstningen i riksdagen - så rapporterar turkiska medier om vreden mot Sverige idag. Och alla de rödgröna partierna skriver i sina partiporgram att monarkin ska avskaffas. Varför driver de då inte frågan?
09:30 Per Malm samtalar med EU-parlamentarikerna Isabella Lövin (MP), Lena Ek (C) och Marit Paulsen (FP) 10:00 - 15:00 Sammandrag från veckans debatter i EU-parlamentet i Strasbourg, bland annat frågestund med Barroso och utrikesdebatt med Catherine Ashton 15:00 Per Malm samtalar med EU-parlamentarikerna Göran Färm (S), Gunnar Hökmark (M) och Eva-Britt Svensson (V) 15:30 Bakom Rubrikerna: Hanna Ojanen, Utrikespolitiska Institutet, om europeiskt försvarssamarbete
Korrespondenterna undersöker vad det verkliga priset är för kläderna som går att köpa i våra butiker. Idag sys de allra flesta kläder av miljontals textilarbetare i låglöneländer i Asien.