För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Publicerad 26 maj 2009 - 16:49 Uppdaterad 27 maj 2009 - 09:33
SUNDSVALL - Nu får Sundsvallsadvokaten Pelle Svenssons nya bok om seriemördaren Thomas Quick kritik. Både för att den innehåller faktafel, och för att den kan riskera de kommande resningsprocesserna.
Boken presenterades i går på en presskonferens i Stockholm, tillsammans med ytterligare en bok om seriemördarens vara eller icke vara. Men försvunne Sundsvallspojken Johan Asplunds mamma fick ett exemplar i redan i fredags - och blev upprörd.
- Det första min blick föll på var ju att Björn inte var far till sina biologiska barn, det var absolut det första som mina ögon föll på, säger Anna-Clara Asplund.
Men sakfelen är en sak - tajmingen är nästan ännu värre, enligt Anna-Clara Asplund.
- Jag tycker att han stör den rättsliga processen och det har jag också sagt till honom när han berättade att han skulle skriva den här boken. "Nej, du får inte göra det", sa jag till honom, säger Anna-Clara Asplund.
Men Pelle Svensson skrev ändå sin bok, och slår ifrån sig kritiken om sakfelen. Han säger att bakgrundsmaterialet är på 24.000 sidor - och då är det omöjligt att kontrollera varje fakta in i minsta detalj.
- Säger jag att försvunne Johans skolväska var grön, men den var egentligen röd - sådana faktafel måste man svälja, säger Pelle Svensson.
Det gäller också kritiken om att han i boken påstår att Johan Asplunds pappa inte var biologisk pappa till sina biologiska barn.
- Jag vet till exempel att då det gäller Björn Asplund, Johans pappa, så kallar jag honom för bonuspappa för de två sista barnen, men han är biologisk pappa. Sådana här fel tycker jag inte att man ska ta med i debatten. Sådant kommer med när det är så gigantiskt stort. Då kan man inte kontrollera det som tillhör miljöbeskrivningar eller personförhållanden som inte har någon som helst juridisk betydelse vid den slutliga bedömningen, säger Pelle Svensson.
09.00 Northern Future Forum Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) öppnar toppmötet med nio statsministrar som ska diskutera europeiska framtidsfrågor. Direktsändning. 09.30 Unga ledare Intervju med Gustav Nipe, ordförande i Ung Pirat. 09.45 Läget på arbetsmarknaden efter 65 Seminarium om situationen för äldre som kan och vill jobba längre. Från den 7/2. 11.15 Europaperspektiv Seminarium om hoten mot sammanhållningen och unionens framtid. Från den 1/2. 13.30 Northern Future Forum Sammanfattning av dagens toppmöte med nio deltagande statsministrar. Direktsändning.
Korrespondenternas Bengt Norborg och Marco Nilson har rest i hemlighet i det slutna Burma. Oppositionen och de unga tror på fram-tiden igen efter 50 år av diktatur. I en exklusiv intervju kallar presidentens rådgivare den demokrat-iska processen oåterkallelig och vädjar om omvärldens stöd. Men är Burma verkligen på väg mot demokrati? Eller är det bara en ny nyck från en av världens mest hårdföra diktaturer?