rapport | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

55-åring avled efter vaccinering

- dog inom 12 timmar

Publicerad 22 oktober 2009 - 12:44
Uppdaterad 27 oktober 2009 - 07:50

VÄSTERNORRLAND - En hjärtsjuk man i 50-årsåldern från Ångermanland har avlidit efter att han fått vaccin mot svininfluensan. Mannen, som tillhörde riskgruppen, var i övrigt frisk och vårdades inte på sjukhus.

Den nya influensan

Nu ska dödsfallet utredas - mannen blev sjuk och avled samma dag som han vaccinerades.

Hans Boman, smittskyddläkare vid Sundsvalls sjukhus säger att det nu blir chefen för primärvården i länet, Markus Kallioinen som ska utreda dödsfallet.

Hundratals har fått biverkningar
Knappt 200 rapporter om biverkningar av svininfluensavaccinet har hittills kommit in till Läkemedelsverket. Det rör sig främst om milda influensasymptom och smärta i armen, men i vissa fall rapporteras om kraftig huvud- och muskelvärk.

- De avviker inte från vad vi känner till sedan tidigare och vad vi förväntat oss. Den generella bilden är milda influensasymptom och lokala symtom från injektionen, ont i armen, rodnad med mera, säger Gunilla Sjölin Forsberg, chef för enheten för livsmedelssäkerhet.

Allmän sjukdomskänsla
Vanligast är smärta eller värk i armen runt injektionsstället, muskel- eller ledvärk och ont i kroppen. De står för en fjärdedel av rapporterna. I övrigt handlar det framför allt om en allmän sjukdomskänsla och milda influensabesvär, som feber, huvudvärk och frossa.

I vissa fall har det rapporterats om mer uttalade symtom, som svår huvudvärk och muskelvärk. Ett antal allergiska reaktioner har också rapporterats in och där undersöker verket nu de mest uttalade fallen närmare.

Från tidigare studier vet man att det finns ett mörkertal när det gäller anmälda biverkningar, det verkliga antalet kan vara ungefär tio gång så stort.

Minst fem biverkningsfall konstaterade
Fem rapporterade fall av allergiska reaktioner, där patienterna måste behandlas på sjukhus, bedöms enligt Läkemedelsverket ha samband med vaccinationen.

Det gäller patienter som drabbats av yrsel, rödflammiga utslag, klåda, tryck över bröstet, försämrad andning, svullnader i bland annat tunga och läppar samt stickningar i händer och fötter. Besvären har försvunnit efter behandling med kortison, adrenalin eller antihistamin.

 

Ansvarig utgivare Mittnytt/Jämtlandsnytt: Anna Olsson Werkström

Nyheter nära dig!

Genom att välja region i rullistan visas senaste nyheterna från din region nästa gång du går in på sidan!

Välj region

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.