För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Tillfällig arena räddar skid-SM
Publicerad 1 februari 2011 - 10:47 Uppdaterad 1 februari 2011 - 11:33
SUNDSVALL - För andra gången på två år är Sundsvall värd för skid-SM. Och för andra gången på två år tvingas man bygga upp skidstadion från grunden.
I Sundsvall finns ingen permanent skidanläggning, som det gör i exempelvis Östersund och Falun. SM-tävlingarna genomförs på friluftsområdet Ängen, och stadion är uppbyggd från grunden.
-Det fungerar bra. Vi har många som ställer upp och jobbar för att färdigställa arenan, säger Kristina Göransson Rudberg, som är ordförande i Stockviks SF, som arrangerar SM.
Stockviks SF har för övrigt bara drygt 200 medlemmar, och är alltså ingen stor förening. Som om det inte vore nog, är hälften av medlemmarna barn.
-Men vi har många eldsjälar och frivilliginsatser. Vi har fått se på stort engagemang från barnens föräldrar. Då fungerar det faktiskt, säger Kristina Göransson Rudberg.
Siktar ni på någon mer permanent lösning till nästa gång Sundsvall arrangerar SM? -Man kan ju önska. Vi får sätta upp det på önskelistan till Sundsvalls kommun, säger hon.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.