För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Hon åker snabbare än fritt fall
Publicerad 4 februari 2011 - 11:03 Uppdaterad 4 februari 2011 - 14:05
SUNDSVALL - Hoppar du ut från ett flygplan kommer du upp i en hastighet av ungefär 200 km/h. Sanna Tidstrand åker skidor mycket snabbare än så.
Med sina 242,59 km/h är hon världsrekordinnehavare i speedski, en sport som - som namnet antyder - går ut på att åka skidor så fort som möjligt. Men hur är det då möjligt att åka skidor snabbare än ett fritt fall rakt ner?
-Jag har också funderat på det. Men vi har väldigt aerodynamiska hjälpmedel när vi åker. Det är en av anledningarna till att det går fort, säger Sanna Tidstrand.
Utrustningen gör att hon ser ut som en utomjording. Dräkten är en supertight historia gjord av gummi.
-Den är helt vindtät för att det inte ska gå igenom någon luft. Den är rätt svår att få på sig. Man behöver lite hjälp, säger hon.
Nere vid pjäxorna sitter ett par lodräta vingar, likt ett roder på en båt.
-Det är spoilers. De gör en väldig nytta när det börjar gå fort. Då släpper luften mycket bättre baktill.
Hjälmen är ett ingenjörsmässigt mästerverk, som till förväxling påminner om en stormtrooperhjälm från Star Wars-filmerna.
-Det är många som tycker den är väldigt häftig. Det kan jag förstå, den ser ju inte ut som en vanlig hjälm direkt.
Skidorna är det enda som påminner om vanlig motionärsutrustning. Men skenet bedrar.
-De är 2.40 långa och lite bredare än vanliga störtloppsskidor. Men det är mycket mer metall i dem för att de ska vara stabila när de åker så fort.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.