För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Publicerad 24 augusti 2010 - 11:37 Uppdaterad 24 augusti 2010 - 11:40
50 nya jobb till Luleå
Ferruform AB i Luleå som tillverkar olika komponenter till lastbilar och bussar kommer att nyanställa 50 personer.
Anledningen är att efterfrågan på lastbilar hos moderbolaget Scania ökat. En efterfrågan som ger 250 nya jobb till Sverige varav 50 till Ferruform.
Ferruforms personalchef Mats Olausson säger till Nordnytt att flertalet av sommarens semestervikarier nu kan erbjudas fortsatt arbete på företaget.
09.00 Northern Future Forum Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) öppnar toppmötet med nio statsministrar som ska diskutera europeiska framtidsfrågor. Direktsändning. 09.30 Unga ledare Intervju med Gustav Nipe, ordförande i Ung Pirat. 09.45 Läget på arbetsmarknaden efter 65 Seminarium om situationen för äldre som kan och vill jobba längre. Från den 7/2. 11.15 Europaperspektiv Seminarium om hoten mot sammanhållningen och unionens framtid. Från den 1/2. 13.30 Northern Future Forum Sammanfattning av dagens toppmöte med nio deltagande statsministrar. Direktsändning.
Korrespondenternas Bengt Norborg och Marco Nilson har rest i hemlighet i det slutna Burma. Oppositionen och de unga tror på fram-tiden igen efter 50 år av diktatur. I en exklusiv intervju kallar presidentens rådgivare den demokrat-iska processen oåterkallelig och vädjar om omvärldens stöd. Men är Burma verkligen på väg mot demokrati? Eller är det bara en ny nyck från en av världens mest hårdföra diktaturer?