080808
Vattenkrig i Stockholm
|
|
Publicerad 4 augusti 2008 - 16:51
Uppdaterad 11 augusti 2008 - 09:27
|
Den åttonde augusti invigs inte bara sommar-OS i Peking. 080808 är även datumet för det stora slaget om Stockholm. Via Facebook och diverse bloggar anordnas ett vattenkrig mellan norra och södra Stockholm.
OBS! Vattenkriget är flyttat. Polisen ville inte ha tusentals vattenkrigare i Gamla stan. Den blöta bataljen är istället flyttat till Gärdet. För mer info se vattenkrigets hemsida. Tillåtna vapen är allt som inte orsakar någon verklig skada, till exempel vattenpistoler, vattenballonger, kuddar och mjuka skumgummivapen. "Oavsett vilken fraktion ni kommer att strida för, så rekomenderar vi er att inte ta på er några kläder som ni bryr er om. Risken är förstås överhängande att ni kommer att bli blöta och smutsiga" hälsar arrangörerna på Facebook-sidan.
De huvudsakliga stridande parterna i vattenbataljen som drabbar Djurgården är armé Nord och armé Syd. armé Nords soldater klär sig i blått och armé Syds trupper bär färgen röd. - Ingen vet vem som fick idén till vattenkriget. Jag var med rätt tidigt och har på något sätt blivit general för armé Nord, berättar Johannes Eriksson. Han tror att idén till stridigheterna kommer från Berlin och deras wasserschlacht. Där har polisen de senaste tio åren spärrat av en bro och låtit öst- och västberlinarna spruta vatten på varandra. I dagsläget har drygt 7 000 personer anmält sig till vattenkriget och ytterligare 10 000 har sagt att de kanske ska komma. Finns det verkligen så stora motsättningar mellan norra och södra Stockholm? - Nej, det vet jag inte om det finns, det är nog mer ett sätt att ha kul och leka som när man var barn. Kanske krävs det att sjutusen till leker för att man ska våga göra det, säger Johannes Eriksson och förklarar att man ju måste ha två lag för att kriga och en geografisk indelning är det mest naturliga. Nord och Syd har båda varsin grupp på Facebook med ungefär lika många medlemmar. Vilka tror du vinner? - Nord så klart! Vi har smidit planer och lagt upp strategier. Fast det förstås, det har nog Syd också. Hur många stackars turister kommer bli ofrivilligt blöta under dagen? - Inga! Vi i Nord kommer bara spruta ner rödklädda motståndare, och jag tror att även armé Syd kommer uppföra sig civiliserat, säger Johannes Eriksson. Samma dag som vattenkriget genomförs anordnar Stockholms stad ett jättekalas för alla 08:or. Go08 kallas festligheterna som pågår från 08.08 på morgonen till sena kvällen. Per Holmlund, pressansvarig för Go08 hoppas att folk inte ska blanda ihop de olika händelserna. - Vi har inget samröre med vattenkriget. Generellt uppmanar vi till aktiviteter den här dagen, men ett vattenkrig är mer av en ordningsfråga. Vi vill inte att vår 08-fest ska blandas ihop med ett vattenkrig, säger han.
|