Viktigt meddelande för Istaby

"Magda" tror på två medaljer

Publicerad 8 februari 2008 - 15:19
Uppdaterad 8 februari 2008 - 15:47

"Två men jag håller tummarna för fler, det är ingen omöjlighet", svarade Magdalena Forsberg när hon i VM-chatten fick frågan om hur många medaljer Sverige tar.

Den gamla skidskyttestjärnan tror att den den största chansen är i mixedstafett, men är "ytterst tveksam" till att Sverige ska ta något guld.

Programledaren André Pops tror på tre svenska medaljer och avslöjade en del om vad som kommer att hända under VM.

"Vi har smugglat in en kamera till svenska laget som dom ska använda till att fota bakom kulisserna...det ska vi visa i Vinterstudion och i VM-sändningarna så det kan säkert bjuda på lite överraskningar :-)".

Northug som störtloppsåkare

Skidstjärnan deltog i masstartsloppet Homerun nerför Åreskutan. Jon Olsson vann och för Petter Northug blev det omkring en 20:e plats, av 500 startande.

tisdag 22 maj

Alpint22/5  16:53
Längdskidor22/5  16:18
Längdskidor22/5  06:37

söndag 6 maj

Längdskidor6/5  15:31

torsdag 26 april

Längdskidor26/4  10:29

Dramatisk final inför 100 000

Nästan 100 000 åskådare fanns på plats i Quebec för att se hemmahoppet Kyle Croxall jaga världsmästartiteln.

Vinterstudion + sociala medier = sant

Vi vill att Vinterstudion ska vara ett socialt program, och för att lyckas med det vill vi förstås prata med er tittare!

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.