Viktigt meddelande för Istaby

Zidek vann efter felfri skjutning

Publicerad 1 december 2010 - 16:43
Uppdaterad 2 december 2010 - 15:57

Anna Carin Zidek sköt fullt på det 15 km långa distansloppet och vann VC- premiären i Östersund. Trots att hon åkte fel på upploppet och tappade runt tio sekunder på fadäsen.

SVT Play

Anna Carin Zidek

-De har ju ändrat i år men fyra år av fem har jag kört rätt, säger Zidek med ett ansträngt leende till SVT.

-Träffarna var ju helt fantastiska, säger Zidek som hade åkproblem.

-Den stämde inte alls, jag blev trött redan i första backen. Jag hade inte räknat med det här. Skjutningen har gått så mycket upp och ner.

-Jag är rätt ordlös just nu, säger förbundskaptenen Staffan Eklund till SVT Sport. -Hon kanske skulle vara lite mer aggressiv på skjutvallen.

Delar av det norska skidskytte- landslaget låg på hotellet och följde tävlingen på tv.

-Jag och Emil (Hegle Svendsen) låg i sängen och tittade och vi höll på att skratta på oss när vi såg att hon åkte fel. Det var extra roligt eftersom hon är svensk, säger Tarjei Bö skadeglatt till Verdens Gang.

Jonathan Kvarnström

Northug som störtloppsåkare

Skidstjärnan deltog i masstartsloppet Homerun nerför Åreskutan. Jon Olsson vann och för Petter Northug blev det omkring en 20:e plats, av 500 startande.

tisdag 22 maj

Alpint22/5  16:53
Längdskidor22/5  16:18
Längdskidor22/5  06:37

söndag 6 maj

Längdskidor6/5  15:31

torsdag 26 april

Längdskidor26/4  10:29

Dramatisk final inför 100 000

Nästan 100 000 åskådare fanns på plats i Quebec för att se hemmahoppet Kyle Croxall jaga världsmästartiteln.

Vinterstudion + sociala medier = sant

Vi vill att Vinterstudion ska vara ett socialt program, och för att lyckas med det vill vi förstås prata med er tittare!

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.