Viktigt meddelande för Istaby

Kortare stavar ger Ferry mer kraft

Publicerad 4 december 2010 - 10:20
Uppdaterad 4 december 2010 - 14:08

Björn Ferry går mot strömmen och satsar på kortare stavar. OS-mästaren har förkortat dem med två centimeter.

Björn Ferry

-Ju längre stavar, desto längre hävarm och desto mer kraft brukar man säga, säger Ferry till Aftonbladet.

Detta stämmer dock inte längre. En ny teknik, där Ferry sätter ner stavarna rakare än tidigare, har gjort att han varit tvungen att förkorta stavarna.

-Jag får mer kraft konstigt nog, säger Ferry som kör 10 km i Östersund i dag, en tävling som direktsänds i SVT1 och SVT Play från klockan 14.05.

Northug som störtloppsåkare

Skidstjärnan deltog i masstartsloppet Homerun nerför Åreskutan. Jon Olsson vann och för Petter Northug blev det omkring en 20:e plats, av 500 startande.

tisdag 22 maj

Alpint22/5  16:53
Längdskidor22/5  16:18
Längdskidor22/5  06:37

söndag 6 maj

Längdskidor6/5  15:31

torsdag 26 april

Längdskidor26/4  10:29

Dramatisk final inför 100 000

Nästan 100 000 åskådare fanns på plats i Quebec för att se hemmahoppet Kyle Croxall jaga världsmästartiteln.

Vinterstudion + sociala medier = sant

Vi vill att Vinterstudion ska vara ett socialt program, och för att lyckas med det vill vi förstås prata med er tittare!

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.