Viktigt meddelande för Istaby

Ferry och Ekholm nobbar stafetten

Publicerad 15 december 2011 - 06:17
Uppdaterad 16 december 2011 - 06:19

Björn Ferry och Helena Ekholm hoppar av säsongens första mixedstafett, som avgörs i Hochfilzen på söndag.

Björn Ferry

Helena Ekholm

-Det blir för mycket helt enkelt, säger förbundskapten Staffan Eklund till Dagens Nyheter.

Ferry och Ekholm väljer dock att delta i den populära uppvisningstävlingen på fotbollsklubbens Schalkes hemmaarena i mellandagarna.

Söndagens mixedstafett är den första av två inför VM. Sveriges lag kommer nu troligen att bestå av Fredrik Lindström, Carl Johan Bergman, Anna Maria Nilsson och Elisabeth Högberg.

Staffan Eklund försöker dock se positivt på situationen.

-Jag tror inte att vi har ett jättedåligt lag. Varje tillfälle att testa nya åkare är bra. Vi måste ge fler skidskyttar chansen, säger han.

Northug som störtloppsåkare

Skidstjärnan deltog i masstartsloppet Homerun nerför Åreskutan. Jon Olsson vann och för Petter Northug blev det omkring en 20:e plats, av 500 startande.

tisdag 22 maj

Alpint22/5  16:53
Längdskidor22/5  16:18
Längdskidor22/5  06:37

söndag 6 maj

Längdskidor6/5  15:31

torsdag 26 april

Längdskidor26/4  10:29

Dramatisk final inför 100 000

Nästan 100 000 åskådare fanns på plats i Quebec för att se hemmahoppet Kyle Croxall jaga världsmästartiteln.

Vinterstudion + sociala medier = sant

Vi vill att Vinterstudion ska vara ett socialt program, och för att lyckas med det vill vi förstås prata med er tittare!

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.