Viktigt meddelande för Istaby


Mordet skedde i ministerns hemkommun:

Hägglund: Det krävs lagändringar

Publicerad 26 januari 2007 - 10:13
Uppdaterad 26 januari 2007 - 15:21

Mordet på den åttaårige pojken i Norrahammar inträffade i Jönköpings kommun som är socialminister Göran Hägglunds hemkommun. Han konstaterar att tre personer i kommunen under de senaste månaderna dödats av personer som varit i kontakt med psykvården.

-Men jag tror inte att det är värre i Jönköpings kommun eller i Jönköpings län. Det handlar om försummelser under många år, säger Göran Hägglund (kd) till Gomorron Sverige.

Men han tycker att det är viktigt att komma ihåg att de allra flesta psykiskt sjuka inte begår brott.

Han säger att det inte bara handlar om mera pengar även om regeringen tillför ytterligare en miljard till psykvården.

-Det krävs bättre organisation som ger en bättre övergång från sluten till öppen vård. Vi behöver förbättra bedömningen av personers farlighetsgrad, säger Hägglund.

Socialministern säger också att vissa människor helt enkelt ska sitta inlåsta, men det viktigaste är att bli bättre på farlighetsbedömningen.

Det kommer också att behövas lagändringar som tvingar den som skrivs ut att inställa sig och visa att han eller hon tar sin medicin och sköter sig på annat sätt.

Förändringarna föreslogs av psykiatrisamordnaren Anders Milton i höstas men kan genomföras först i höst.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2007

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.