Sametinget kräver att skelett lämnas tillbaka

Publicerad 30 januari 2007 - 09:01
Uppdaterad 30 januari 2007 - 11:08

Svenska staten måste lämna tillbaka de samiska skelett och kvarlevor som samlades in av rasbiologer för 100 år sedan. Det kräver sametinget som tycker att Sverige nu måste göra upp med sitt mörka förflutna.

Video

Så sent som 1915 levererades 21 skelett till Uppsala universitet. Insamlandet skedde med hjälp av präster. Samiska kvarlevor finns fortfarande vid universiteten i Lund och Uppsala.

-Bakom varje benbit är det en människa. Det är inte värdigt för ett folk, att idag på 2000-talet, våra förfäders kvarlevor ska stå till forskningens förfogande till rasforskningen, säger Rose-Marie Huuva.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2007

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.