Nya uppgifter om tsunamibanden

Danielsson aldrig inloggad

Publicerad 30 januari 2007 - 13:02
Uppdaterad 30 januari 2007 - 17:09

Katastrofkommissionen går just nu inte ut med vad banden från regeringskans- liet innehåller. -Detta är känsliga saker som måste ske i ordnade former, säger sekreteraren Per Molander.

Video

Tsunamibanden

Men TV8:s Lars Adaktusson hävdar att han i sitt program i kväll kommer att presentera uppgifter som visar att Lars Danielsson aldrig var inloggad på sin dator inifrån Rosenbad.

-Man kan se rätt noga hur han rört sig och vad han gjort på vilka tider, säger Adaktusson. Lars Danielsson själv vill inte kommentera kravet på att återinsätta kommissionen.

Danielsson har hela tiden hävdat att han var på sin arbetsplats Rosenbad både på förmiddagen och efter lundch under flodvågskatastrofens första dygn.

Persson ringde upp Reinfeldt
När banden hittades i mitten av oktober blev statsminister Fredrik Reinfeldt uppringd av s-ledaren Göran Persson.

Persson bad Reinfeldt att han skulle kalla till partiledaröverläggningar om de hittade någonting på banden som skulle leda till en fortsättning på historien.

Statsminister Fredrik Reinfeldt kallade tidigare i dag partiledarna till överläggningar med anledning av Hirschfeldts begäran om att katastrofkommissionen bör återuppta arbetet. Partiledarna möts i morgon.

Lång lista på personer
-Banden innehåller information, som kan leda till att bedömningar som kommissionen gjorde, modifieras. Det säger kommissionens huvudsekreterare Per Molander till SVT.

Molander säger att Lars Danielsson som statsministerns närmaste man var en viktig person men att det finns andra som spelade en roll.
-Det är lång lista med personer som vi har sökt information kring, säger Molander.

Vänsterledaren Lars Ohly och mp-språkröret Peter Eriksson säger till SVT att de välkomnar att kommissionen kallas in igen.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2007

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.