Sjödin nekas ny rättegång

Publicerad 27 mars 2007 - 10:20
Uppdaterad 27 mars 2007 - 13:00

Högsta domstolen (HD) kommer inte att pröva målet mot förra SSU-ordföranden Anna Sjödin.

SSU-ordföranden i krogbråk

HD beslöt i dag att inte bevilja Anna Sjödin prövningstillstånd och därmed står tingsrättens dom för krogbråket förra vintern fast. Det var i oktober som Sjödin dömdes av Stockholms tingsrätts till 120 dagsböter för förolämpning, våld mot tjänsteman, våldsamt motstånd och egenmäktigt förfarande.

Sjödin hamnade i det uppmärksammade bråket på krogen Crazy Horse i Stockholm i januari 2006. Hon valde att driva sin sak så långt det var möjligt i det svenska rättsväsendet.

Väntad utgång
Normalt går det inte att överklaga domar som avkunnats av första instans och som gäller så kallade bötesmål. Efter den fällande domen i tingsrätten begärde Sjödin prövningstillstånd i Svea hovrätt som nekade henne detta, men med hjälp av sin advokat Leif Silbersky försökte hon även förmå HD att ge henne en ny rättegång.

HD:s beslut att inte ta upp fallet var väntat eftersom hela 97 procent av alla ansökningar om prövningstillstånd avslås.

Beklagar
Anna Sjödins försvarare, advokat Leif Silbersky, är förvånad och besviken över beskedet.
-Det är fel att Sjödin bara fick sin sak prövad i en instans. Ett sådant här ärende med en så stor genomslagskraft borde från rättssäkerhetssynpunkt ha prövats två gånger, säger Silbersky.

Han betonar att om Anna Sjödin dömts till ett något hårdare straff så hade hon utan problem kunnat överklaga och få en ny rättegång.
-Juridiskt har vi nu tömt bägaren och det är beklagligt, säger han.

Anna Sjödin är bedrövad över HD:s beslut. Hon betraktar utslaget och rättsprocessen som ett skämt.
-Allt är en fars. Jag undrar vad HD är rädd för som nekar mig prövning. Jag tolkar beslutet som att en vakt har rätt att spöa en människa och kalla henne för hora i tjänsten, säger Anna Sjödin till TT.

Hon har genom HD:s beslut helt tappat förtroendet för det svenska rättsväsendet. Anna Sjödin säger sig nu vilja arbeta för att andra inte ska hamna i samma situation som hon själv.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2007

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.