Personliga integriteten i fara

Publicerad 29 mars 2007 - 15:54
Uppdaterad 29 mars 2007 - 19:53

Skyddet för den personliga integrite- ten väger för lätt när nya lagar stiftas. Det hävdar den statliga integritetsskyddskommittén i ett delbetänkande.

Video

Lagstiftarna analyserar skadeeffekter- na för dåligt och bedömer lagarnas genomslagskraft på ett schablonartat sätt, enligt kommittén.

Kontrollen över hemliga tvångsmedel hos Säpo och kunskapen om ny teknik är också för dålig, enligt utredningen. Som exempel nämns möjligheten att hämta kreditupplysningar via nätet, vilken förbisågs av lagstiftarna.

"Reformer har gått för långt"
-Det finns en hel del reformer som går för långt och hade man utrett integriteten så hade man stannat tidigare. Och det är helt klart att det finns folk som blivit lidande för det här, säger Olle Abrahamsson i integritetsskyddskommittén.

Inte förvånad
Justitieminister Beatrice Ask (m) är inte förvånad över kritiken.

-De här frågorna har inte varit väldigt uppmärksammade och det är så att inte heller media har visat något stort intresse, säger hon.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2007

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.