En död i helikopterolycka i Göteborg

Publicerad 24 april 2007 - 10:51
Uppdaterad 24 april 2007 - 21:15

Piloten, en 42-årig polis, omkom och tre piketpoliser skadades när en polishelikopter med fyra personer om- bord störtade under övning i skogarna vid Sisjön, strax söder om Göteborg.

Orsaken till olyckan är okänd. Piloten skulle med helikoptern landsätta tre piketpoliser i terrängen. Det är en vanlig övning som sker genom att helikoptern antingen landar eller hänger i luften, nära marken.

För en av de tre skadade, en 35-årig polis, är tillståndet allvarligt men stabilt. De övriga två, som är i 40-årsåldern, har måttliga skador.

-Helikoptern har havererat på något sätt, säger polisen Frans Dahlén till SVT.

Krishanteringsgrupp inkallad
Rikskriminalen har kallat in sin krishanteringsgrupp som tar hand om personalen och de anhöriga till de drabbade.

Två timmar efter olyckan var räddningsarbetet avslutat och brandkårens bilar lämnade olycksplatsen.

Den svenska polisen har sju helikoptrar. Två av dem är stationerade i Stockholm, två i Göteborg och en vardera i Malmö, Östersund och Boden.

Övriga helikoptrar står stilla
De övriga polishelikoptrarna står nu på marken tills annat beslutas. Det har inte utfärdats något formellt flygförbud, men enligt föreskrifterna ska de inte användas omedelbart efter ett haveri.

Haverikommissionen var vid lunchtid på väg till haveriplatsen för att börja sin utredning.

Utanför polishuset i Göteborg vajar flaggorna på halv stång.

-Det som hänt är djupt tragiskt och mina tankar går till den omkomnes anhöriga och till de skadade. Vi kommer att göra vårt yttersta för att stödja de som drabbats, skriver rikspolischefen Stefan Strömberg i en kommentar.

Utsatt yrke
-Olyckan påminner oss om att polisyrket är ett utsatt yrke, uppger Polisförbundets ordförande Jan Karlsen enligt ett pressmeddelande.

De skadade poliserna hör hemma i Västra Götaland. Den omkomne tillhör rikspolisföreningen vars ordförande Sofia Ask också beklagar händelsen: -Det är djupt tragiskt när sådant här inträffar. Händelsen gör att vi kommer varandra extra nära.

Karta över Göteborgsområdet. Grafik: SVT.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2007

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.