Viktigt meddelande för Istaby


Hovrätten friar morddömd

Publicerad 27 april 2007 - 11:11
Uppdaterad 27 april 2007 - 11:57

Hovrätten friar den 22-årige man i Skåne som, av tingsrätten, hade dömts till tio års fängelse för mord på sin bror på en fest. Det kan inte uteslutas att varje form av uppsåt att skada brodern saknades, heter det.

Däremot döms 22-åringen till åtta må- naders fängelse för försök till grov misshandel av andra festdeltagare.

Brodern dödades då han försökte avvär- ja ett bråk på en grillfest i Tomelil- la förra sommaren. 22-åringen har sagt att han inte minns något av händelsen och försvarsadvokaten har hävdat att mordet kan ha begåtts av någon annan.

Kan inte pröva oaktsamhet
Eftersom han bara åtalats för mord eller dråp kan inte hovrätten pröva frågan om han ska dömas för att av oaktsamhet ha vållat broderns död. Domstolen tar också fasta på att förhållandet mellan de båda bröderna var "mycket nära och gott".

Beslutet var väntat, eftersom hovrätten efter avslutad rättegång i början av april släppte mannen på fri fot.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2007

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.