SAS ställer in lördagens flygturer

Publicerad 25 maj 2007 - 12:04
Uppdaterad 25 maj 2007 - 20:00

Flygbolaget SAS meddelade strax efter klockan 13.30 i dag att även lördagens flygavgångar ställs in. All trafik till, från och inom Sverige drabbas av trafikstoppet.

Enligt SAS kommer 100 flygningar att ställas in på lördag, vilket innebär förlorade intäkter för bolaget på 10 miljoner kronor. Flygningarna till USA och Asien berörs inte. SAS Danmark och SAS Norge flyger som vanligt.

800 kabinanställda anslutna till HTF är sedan fem i morse i strejk. I kväll träffar parterna medlarna var för sig med två timmars mellanrum.

Strejken handlar om arbetsmiljön.

SAS har gått med på löneökningar på 10,2 procent under tre år. Utöver detta vill HTF ha bättre arbetsvillkor för kabinpersonalen, bland annat när det gäller raster.

SAS avvisar HTF:s krav och menar att löneökningarna måste bli mindre om arbetsvillkoren ska förändras, annars innebär det i praktiken en lönehöjning på 25 procent per år.

I och med dagens beslut, om att även ställa in lördagens turer, signalerar flygbolaget att det inte kommer att gå med på fackets krav. En lösning på konflikten verkar inte vara i sikte.

-SAS Sveriges och SAS koncernens framtid står på spel och därmed framtiden för kanske 3.000 HTF medlemmar, säger Anders Ehrling, VD i SAS Sverige i ett pressmeddelande.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2007

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.