Handsfree inte säkrare i trafiken

Samtalets innehåll avgör säkerheten

Publicerad 30 maj 2007 - 05:32
Uppdaterad 30 maj 2007 - 14:15

Vid bilkörning spelar det mindre roll för säkerheten om man använder hands- free eller håller mobilen i handen under ett samtal. Det som påverkar mest är vad samtalet handlar om.

Det visar en avhandling av Christopher Patten vid psykologiska institutionen på Stockholms universitet. Han har mätt hur bilförare reagerar mentalt i olika situationer i trafiken och han är själv förvånad över resultatet.

Avhandlingen visar också att en erfar- en bilförare är en bättre bilförare och kan hantera mycket mer informa- tion under färden än en oerfaren.

-Att köra bil kräver färdighet och du måste hålla i gång körningen, det är viktigt, säger Christopher Patten.

Han menar att det finns en idé om att handsfree-utrustning snabbt och enkelt löser problemet med mobiltelefon i trafiken. Men det stämmer alltså inte enligt forskaren.

-Det är samtalet som sådant som distraherar dig, säger Christopher Patten, som menar att allt mobilprat är lika illa.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2007

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.