Färre får utbilda civilekonomer

Publicerad 26 juni 2007 - 07:47
Uppdaterad 26 juni 2007 - 09:08

Bara sex av 23 lärosäten får examens- rätt för den nya civilekonom- utbildningen, de övriga uppfyller inte minimikraven som en grupp sak- kunniga satt upp.

De får inte utbilda civilekonomer

Blekinge tekniska högskola
Högskolan i Borås
Högskolan Dalarna
Högskolan på Gotland
Högskolan i Gävle
Högskolan i Halmstad
Stiftelsen högskolan i Jönköping
Högskolan i Kalmar
Högskolan Kristianstad
Högskolan i Skövde
Högskolan Väst
Karlstads universitet
Luleå tekniska universitet
Mittuniversitetet
Mälardalens högskola
Södertörns högskola
Örebro universitet

Erik Åsbrink, som lett gruppen av sak- kunniga, anser att det är en tydlig signal om betydande kvalitetsproblem i ekonomutbildningen på många håll i landet.

Och för blivande studenter blir det förvirrande då det går läsa till civilekonom på fem sätt. Dessutom drabbas de som redan sökt till numera icke godkända lärosäten.

Avslaget innebär ingen katastrof för dessa lärosäten, skriver Erik Åsbrink i debattartikeln. De kan fortfarande utbilda ekonomer men inte civilekonomer.

Högskoleverket är mycket kritiskt till att flertalet lärosäten informerat dåligt om vad som gällde. På respektive lärosätes webbsidor har studenterna kunnat läsa att civilekonomutbildningen skulle starta i höst. "Det är anmärkningsvärt att det av informationen inte alltid tydligt framgått att rätten att utfärda denna examen är beroende av beslut från Högskoleverket", skriver bedömarna.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2007

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.