Hägglund satte ner foten i abortfrågan

Publicerad 28 juni 2007 - 16:14
Uppdaterad 28 juni 2007 - 20:15

Kristdemokraternas partiledare Göran Hägglund försvarade förslaget om att utländska kvinnor ska få göra abort i Sverige, när kd:s riksting inleddes.

Video

Han menade att förslaget kommer att medföra att antalet illegala aborter minskar. Hägglund avfärdade även förslagen på att sänka gränsen för fri abort från v. 18 till v. 12.

När Göran Hägglund anlände till rikstinget mötte organisationen "Människorätt för ofödda" honom med obehagliga bilder på blodiga foster. -Det är motbjudande att uppträda så här, sade en upprörd Hägglund.

Satsa på förebyggande arbete
Enda sättet att få ner antalet aborter är att satsa på det förebyggande arbetet, slog Hägglund fast.

Kd-ledaren tog i sitt tal upp den infekterade debatt som uppstått i partiet sedan han i en proposition föreslagit att utländska kvinnor ska få rätt till abort i Sverige.

-Det är inte förvånande att det skapar diskussion när jag i min roll som socialminister tar ansvar för svåra beslut. Och jag är den förste att tillstå att jag säkert hade kunnat hantera processen bättre, sade Hägglund.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2007

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.