Svenska företag terrorlistade

Publicerad 30 juni 2007 - 17:37
Uppdaterad 30 juni 2007 - 21:48

Fem svenska företag har av den amerikanska finansinspektionen SEC listats som företag som bedriver handel med terroristländer.

Dagens Industri uppger att de utpekade företagen är Volvo, Astra Zeneca, Lundin Mining, ABB och telekombolaget Millicom.

-Det är ingen hemlighet att vi har handlat med Iran. Vi följer alltid eventuella sanktioner från FN, säger Mårten Wikforss, presschef på Volvo.

Astra Zeneca ställer sig frågande till varför företaget finns med.

-Vi säljer läkemedel genom en agent till Kuba och det gör de flesta stora läkemedelsföretag. Att vi finns på listan måste vara ett missförstånd. Vi får hoppas att SEC reviderar listan, säger Ternby.

Mårten Wikforss betonar att Volvo främst säljer lastbilar, vilka betraktas som vanliga handelsvaror.

De norska oljejättarna Statoil och Norsk Hydro finns också med på terrorlistan.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2007

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.