SOS-spårning av mobiler räddar liv

Publicerad 27 juli 2007 - 03:22
Uppdaterad 27 juli 2007 - 08:37

SOS Alarm kan numera lokalisera många nödställda personer med hjälp av deras mobiltelefoner - men hälften av alla abonnenter står ännu utanför systemet.

Trots att behovet slås fast i ett EU- direktiv från 2004 är det bara Telia som har skaffat den nödvändiga tekniken, rapporterar Ekot.

Thomas Ekman på Tele2 säger att man har väntat med investeringarna men att tekniken ska vara på plats i höst.

Runt 70 procent av alla nödsamtal tas emot från mobiltelefoner. Spårningen beräknas kunna rädda 100 liv per år.

Viktigt med snabb lösning
- Man kan alltid tycka att en tjänst ska komma tidigare men det är en timingfråga och att vi ska hitta rätt form för att jobba med SOS Alarm så att vi har rätt tjänst som fungerar, säger Thomas Ekman.

För SOS Alarm är det viktigt med en snabb lösning då majoriteten av alla nödsamtal tas emot från mobiltelefoner.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2007

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.