Förslag om försvarssamarbete med Norge

Publicerad 31 augusti 2007 - 04:59
Uppdaterad 31 augusti 2007 - 13:55

Sverige och Norge bör samarbeta vid inköp av ubåtar, stridsvagnar och annat försvarsmateriel samt i fråga om underhåll, utbildning och övningar.

Det föreslår överbefälhavaren Håkan Syrén och Norges försvarschef Sverre Diesen. I dag överlämnar de en rapport till respektive lands försvars- departement.

De båda anser att man kan öka effekti- viteten med ett fördjupat försvars- samarbete. Försvarsminister Mikael Odenberg och hans norska kollega Anne- Grete Ström-Erichsen är positiva till tankegångarna.

De båda militärerna menar vidare att ända sedan samarbetsdiskussionerna inleddes på allvar för ett år sedan så har de haft ett starkt politiskt stöd i både Sverige och Norge.

"Vi önskar nu få ett tydligt och brett politiskt mandat att gå från idé till handling. Tiden är knapp. I båda våra länder står våra försvarsmakter de närmaste åren inför utmaningar som nödvändiggör viktiga vägval", skriver Syrén och Diesen.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2007

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.