Östros: Släng ut Carnegie

Publicerad 29 september 2007 - 18:26
Uppdaterad 29 september 2007 - 19:21

Lägg utförsäljningen av statliga bolag på is och slängt ut Carnegie och de som kommer därifrån från finansdepartementet. Det säger förre näringsministern Thomas Östros (s) efter FI:s kritik i går mot Carnegie.

Krisen inom Carnegie

Det nya angreppet riktas mot finans- marknadsminister Mats Odell (kd) som rekryterade Carnegiejuristen Urban Funered och fd Carnegiechefen Karin Forseke som rådgivare i statens utförsäljningar av statliga bolag.

Enligt Östros är de huvudfigurer i diskussionerna kring hur det kunde gå så snett för Carnegie.

På lördagen ville Odell inte kommentera Thomas Östros nya angrepp.

Tillsammans med andra riksdagspolitiker kommer Östros att kräva ett extra sammanträde i näringsutskottet i veckan som följer, dit Odell kommer att kallas för att förklara "vad som är på gång inom ansvarsområdet".

Östros vill utöver en utrensning av Carnegiefolket från finansdepartementet även se att regeringen lägger planerna på att sälja ut statligt aktieägande på is.

Odell och Carnegie

På finansmarknadsminister Mats Odells försäljningslista, som är beräknad till omkring 50 miljarder kronor per år, står innehav i Nordea, OMX, SBAB, TeliaSonera, Vasakronan och Vin & Sprit.

I februari i år anlitade finansmarknadsminister Mats Odell den förre Carnegiechefen Karin Forseke som rådgivare i statens utförsäljningsärenden.

Sedan dess har Carnegie fått uppdrag som finansiell rådgivare i två försäljningsärenden, börsoperatören OMX och bolåneinstitutet SBAB. För fastighetsbolaget Vasakronan samt Vin & Sprit har rådgivningsuppdraget gått till JP Morgan respektive Morgan Stanley.

Karin Forseke utsågs så sent som den 10 september även till ordförande i det råd för minskat statligt företagsägande som Odell har tillsatt. Hon sitter sedan tidigare även i det av Odell sammankallade Finansmarknadsrådet.

I september rekryterades även Carnegiejuristen Urban Funered som statssekreterare under Odell med ansvar för minskat statligt företagsägande.

Källa: TT


Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2007

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.