Posten vinner på näthandel

Publicerad 26 oktober 2007 - 20:13
Uppdaterad 26 oktober 2007 - 20:26

Nu redovisar Posten rekordvinster, mycket tack vare att vi handlar mer via internet. Posten är den största paketförmedlaren och e-handeln beräknas omsätta 15 miljarder kronor i år, en ökning med över 20 procent.

Video

Ett brev betydde mycket förr i tiden, inte minst för posten. Men i takt med att att vi skriver färre brev och skickar allt mer via datorn har posten gått sämre. Men nu har vinden vänt.

Posten redovisar en vinst efter finansnetto på 622 miljoner kronor för årets tredje kvartal. I fjol låg vinsten på 564 miljoner kronor. Omsättningen steg till 6,8 miljarder kronor jämfört med 6,7 miljarder kronor.

Inga stora leveranser
Henrik Höjsgaard. Foto: SVT.
Henrik Höjsgaard
Men det är stor konkurrens om paketen. Många företag vill tjäna pengar på att skicka alla varor som köps via nätet, och posten klarar inte alltför stora leveranser. Köper man till exempel en dieselmotor från Tyskland måste den köras hem med lastbil, säger Henrik Höjsgaard, vd för Posten Logistik, till Rapport.

Posten har under året lämnat in en avvecklingsplan för Svensk Kassaservice till Post- och Telestyrelsen samt träffat en överenskommelsen med Nordea om att ta över verksamheten vid omkring 70 kontor.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2007

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.