Viktigt meddelande för Istaby


Valet i Pakistan skjuts troligen upp

Publicerad 31 december 2007 - 09:55
Uppdaterad 31 december 2007 - 17:47

Parlamentsvalet i Pakistan skjuts upp i minst fyra veckor på grund av oro- ligheterna efter mordet på Benazir Bhutto. Det sade en hög regerings- företrädare på nyårsafton.

Bhuttos parti PPP protesterar, liksom det andra stora oppositionspartiet som leds av Nawaz Sharif. Valkommissionen ska i morgon besluta om valet kan hållas den 8 januari som planerat. Det beror mycket på läget i landet.

Över 40 valkontor har förstörts bara i Bhuttos hemprovins Sindh och tryck- ningen av valsedlar har avbrutits. Även röstlängder har förstörts.

En talesman för Nawaz Sharifs parti sade först att partiet accepterade att valet kunde skjutas upp kortvarigt. Senare sade dock Sharif själv att valet bör hållas som planerat den 8 januari, liksom Bhuttos parti PPP krävt.

"Musharraf en enmanskatastrof"
Sharif sade på en presskonferens i Lahore att han har inställt sina planer på att bojkotta valet. Han sade vidare att president Pervez Musharraf är den främsta orsaken till våldet.

-Han är en enmanskatastrof och källan till alla problem. Vi kräver att han omedelbart avgår. Detta skulle göra slut på allt kaos och all oro i landet.

Sharif var premiärminister när han störtades av Musharraf 1999.

47 döda sedan mordet
47 människor har dödats i oroligheter sedan mordet på Bhutto. Under måndagen fortsatte sporadiskt våld i delar av landet. I staden Hyderabad kastade demonstranter sten mot polis. I staden Multan protesterade hundratals advokater och skrek slagord som "Musharraf, din mördare".

Den stora staden Karachi förvandlades till en spökstad under den gångna helgen då affärer, banker och bilar stacks i brand.

Under måndagen sågs återigen fordon rulla på gatorna och vissa affärer slog upp sina dörrar. Men skolor var fortfarande stängda och många stannade hemma från arbetet även denna dag.

Ekonomin drabbas
Kaoset i landet slår också hårt mot ekonomin. På måndagen föll aktiekurserna med närmare fem procent, det största fallet på 18 månader.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2007

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.