Viktigt meddelande för Istaby


Castro i tv: Starkare men bräcklig

Publicerad 31 januari 2007 - 01:37
Uppdaterad 31 januari 2007 - 12:12

Den sjuke kubanske ledaren Fidel Castro visades på landets statliga television i går. Bilderna var från ett två timmar långt möte i Havanna med Venezuelas president Hugo Chavez.

Att döma av bilderna verkar den 80- årige Castro starkare men fortfarande bräcklig.

Castro försvann från offentligheten för ett halvår sedan. I juli genom- gick han en magoperation och därefter har spekulationer om hans hälsotill- stånd varit i gång. Vad Castro lider av har inte offentliggjorts.

Tv-inslaget varade cirka sex minuter och visade hur Casto och Chavez gav varandra en björnkram vilket Chavez sade speglar känslorna hos "de miljoner" som beundrar den kubanska presidenten.

"Hotet mot världen"
Den venezuelanske ledaren sade att de två diskuterade ett stort antal ämnen från miljö till "hotet från (det amerikanska) imperiet mot världen".

Han sade vidare att Fidel Castro var vid gott mod, såg frisk ut och att han som alltid berättade om sina idéer med "stor skärpa". De två ledarna avslutade sitt möte med att säga, den ene efter den andre: "Vi kommer att segra. Faderland, socialism eller döden".

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2007

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.