Viktigt meddelande för Istaby


Jättebläckfisk på kroken

Publicerad 22 februari 2007 - 11:05
Uppdaterad 22 februari 2007 - 12:00

Besättningen på en nyzeeländsk fiskebåt fick en svärdfisk på kroken. Innan fångsten halats in, slukades den av en bläckfisk som alltså kunde bärgas tillsammans med svärdfisken.

Denna tioarmade jätte visade sig väga 450 kilo och mäta tio meter; den har ögon stora som tallrikar och sylvassa klor på tentaklerna. Den har placerats i frysen för att undersökas av forskare.

- Vetenskapsmännen är mycket intresserade av denna märkliga skapelse, säger fiskeministern Jim Anderton i Nya Zeeland. Just denna sort, mesonychoteuthis hamiltoni, finns bara på stora djup i Antarktis.
(TT-AFP)
 
Klicka här för att se en större bild av bläckfisken

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2007

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.