Firande i Beirut efter FN-beslut

Publicerad 31 maj 2007 - 01:26
Uppdaterad 31 maj 2007 - 08:52

Firande utbröt i Beirut i går kväll efter FN-beslutet om en internatio- nell domstol för mordet på Hariri.

Video

-Det är ett ögonblick av ankomst till rättvisans port, sade Hariris son Saad Hariri efter säkerhetsrådets beslut.

FN-resolutionen är juridiskt bindande och kör över Libanons parlament, vars talman Nabih Berri är tongivande inom Libanons prosyriska opposition.

Genom att vägra sammankalla parlamen- tet har han hittills lyckats blockera den Syrienfientliga regeringens försök att instifta tribunalen.

Syrien har pekats ut
Syrien har mot sitt nekande pekats ut för mordet.

I Libanon, vars pågående mycket djupa politiska kris beror på förhållandet till det stora grannlandet, har människor sett fram mot FN-beskedet med fröjd men också med bävan för ännu mera interna slitningar och flera terrorbomber.

Fyrverkerier efter beskedet
Beirut var på onsdagskvällen i princip en belägrad stad. Vid betongblock, kravallstaket och spanska ryttare stod horder av från armén och säkerhetsstyrkorna.

Men när beskedet om att FN:s säkerhetsråd sagt ja till domstolen kom vid niotiden på kvällen lokal tid smattrade fyrverkerisalvor till över Beiruts himmel och blandades med det skrapiga högtalarljudet från små kringkörande lastbilar.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2007

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.