Lugovoj: Britterna låg bakom mordet

Publicerad 31 maj 2007 - 09:16
Uppdaterad 31 maj 2007 - 12:23

Förre agenten Andrej Lugovoj, anklagad för giftmordet på Alexander Litvinenko i London i höstas, sade på en press- konferens i Moskva i dag att brittisk underrättelsetjänst låg bakom mordet.

Video

Rysk spion förgiftad

Lugovoj påstod att mordet utförts av underrättelsetjänsten eller "av någon under dess kontroll". Han tillade också att han har bevis.

Brittiska myndigheter har begärt Lugovoj utlämnad för att åtalas för mordet. Litvinenko avled efter att ha blivit förgiftad av det radioaktiva ämnet polonium-210. Han hade träffat Lugovoj på en bar samma dag.

"Han var inte min fiende"
Lugovoj sade också att Litvinenko inte var hans fiende utan att han helt enkelt gjorts till syndabock.

-Litvinenko var en agent som lämnade den hemliga tjänsten och dödades, sade han, och tillade att han har bevis för sin anklagelse.

Skulle samla information
Enligt Lugovoj arbetade inte bara Litvinenko utan även dennes vän och mentor, den omstridde oligarken Boris Berezovskij som lever i exil i London, för den brittiska underrättelsetjänsten.

Britterna ska även ha försökt rekrytera Lugovoj själv, för att gräva fram information om Rysslands president Vladimir Putin.

-De bad mig samla in komprometterande information om Putin och hans familj, sade Lugovoj på presskonferensen.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2007

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.