Gordon Brown och hans fru Sarah på väg till drottningen i dag där hon ska be honom att tillträda som premiärminister.

Brown tog över efter Blair i dag

Publicerad 27 juni 2007 - 09:01
Uppdaterad 27 juni 2007 - 18:37

Efter en audiens hos drottningen under eftermiddagen är nu Gordon Brown Storbritanniens nya regeringschef. Därmed är den tioåriga epoken Tony Blair slut.

Video

Bilder från när Tony Blair avgår i dag.

Maktskifte i Storbritannien - Blair avgår

Under sin sista debatt i underhuset hyllades Blair med stående ovationer. Det är smått unikt i det av uråldriga traditioner genomsyrade parlamentet.

Efter debatten stannade Blair till på Downing Street för att säga farväl till sina medarbetare. Sedan bar det av till Buckingham Palace där han lämnade in sin avskedsansökan till drottning Elizabeth II.

"Struntar i religionen"
Blair tog sig med ålderns rätt några timmar tidigare en del friheter i en känsloladdad sista parlamentsdebatt. På en knepig fråga om religion reste han sig upp och utbrast:

-Jag tror att jag struntar i den. "Arrivederci!"

Efter tio år som finansminister tog Brown farväl av departements-personalen och tog en sista tur i sin tjänste-Vauxhall, tillsammans med hustrun Sarah till Buckingham Palace. I det ögonblick som drottning Elizabeth II bad honom att bilda regering tog han över makten och den tioåriga Blairepoken var slut.

Från och med nu färdas Brown premiärministermässigt i Jaguar.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2007

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.