För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Arkiv: artiklar världen 2007
Polis grep två personer efter bombdåd
Publicerad 29 september 2007 - 16:07 Uppdaterad 29 september 2007 - 17:38
Två personer har gripits, misstänkta för inblandning i attentate där tolv turister skadades på Maldiverna i Indiska oceanen i går lördag.
-De är maldiviska medborgare, men jag vet inga fler detaljer, sade turist- minister Mahamood Shougee om de två som greps av polis.
Av de skadade var två britter, två japaner och åtta kineser. De två britterna har svåra brännskador.
Maldiverna besöks årligen av cirka en halv miljon turister. Ö-gruppen har ingen historia av terrordåd.
De största svenska charterbolagen har inga resor till Maldiverna. Men enligt Vings pressjour kan enskilda personer ha flugit dit reguljärt via systerbolaget Globetrotter. Turisterna befinner sig vanligtvis inte på den ö där huvudstaden Malé ligger.
Utrikesdepartemetet har heller inga uppgifter om svenskar på ögruppen men undersöker saken.