För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Arkiv: artiklar världen 2007
Gisslandrama på Clinton-kontor
Publicerad 30 november 2007 - 20:53 Uppdaterad 30 november 2007 - 23:24
En man som sade sig ha en bomb tog i kväll kampanjarbetare som gisslan på senator Hillary Clintons kampanj- kontor i New Hampshire. Efter någon timme rapporterades två ur gisslan vara släppta.
Det är oklart om fler personer finns i lokalen och ännu vid 23-tiden svensk tid uppgavs polisen förhandla med mannen, som beskrivs som "känd på orten".
Mannen ska enligt uppgifter ha begärt att få prata med Hillary Clinton, som är favorit att bli demokraternas kandidat i nästa års presidentval.
Hillary Clinton befann sig inte själv i lokalerna. Kampanjhögkvarteren i Rochester för de andra demokratiska toppkandidaterna Barack Obama och John Edwards rapporterades ha stängts så snart nyheten om gisslandramat kom.